Grattis!

Vi har många duktiga aktiva i vår klubb, och visst vore det väl roligt att få skryta för alla besökare om vilka fina resultat vi når!

Här kan du rapportera in resultat från tävlingar och utställningar. Använd något av formulären i högerspalten!

Vi säger grattis till...


Lasse Österlund & Ursula Brehmer & Isländsk fårhund-tiken Tellusdream Grembla!
Uppfödare: Ursula Brehmer
Klass: Champion
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, CK, Cacib & BIM, Köping, 20130721 (Internationell).

Ursula Brehmer & Lasse Österlund & Isländsk fårhund-hanen Tellusdream Askur!
Uppfödare: Ursula Brehmer
Klass: Champion
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, CK, Cacib & BIR, Köping, 20130721 (Internationell).

Ursula Brehmer & Isländsk fårhund-hanen Tellusdream Frosti!
Uppfödare: Ursula Brehmer
Klass: Champion
1:a i kvalitet, 3:a i konkurrens, CK, Tvååker 20130713.

Lasse Österlund & Ursula Brehmer & Isländsk fårhund-tiken Tellusdream Grembla!
Uppfödare: Ursula Brehmer
Klass: Champion
1:a i kvalitet, 3:a i konkurrens, CK, Tvååker, 20130713.

Ursula Brehmer & Lasse Österlund & Isländsk fårhund-hanen Tellusdream Askur!
Uppfödare: Ursula Brehmer
Klass: Champion
1:a i kvalitet, 2:a i konkurrens, CK, Tvååker, 20130713.

Lasse Österlund & Ursula Brehmer & Isländsk fårhund-tiken Tellusdream Grembla!
Uppfödare: Ursula Brehmer
Klass: Champion
1:a i kvalitet, 2:a i konkurrens, CK, Tvååker, 20130712 (Internationell).

Ursula Brehmer & Lasse Österlund & Isländsk fårhund-hanen Tellusdream Askur!
Uppfödare: Ursula Brehmer
Klass: Champion
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, Cert, Cacib & BIM, Tvååker, 20130712 (Internationell).

Björn Hagman & Norsk älghund Grå (gråhund)-hanen Högvaktens Tayson!
Uppfödare: Per-Anders Heden Bullaren
Klass: Jakt
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, Cert & BIM, Ryda, Borås 20130629. Hunneberg 8/5 2013 Ck Hunneberg 6/5 2012 CK.

Marie Sandelin & Dansk svensk gårdshund-hanen Adidac Casey Coyle!
Uppfödare: Karin Hansson
Klass: Junior
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, CK, Cert & BIR, Ryda, Borås 20130630.

Katarina Johansson & Parson Russel terrier-hanen SEUCh SEVCh SEAGCh SEAG(hopp)Ch Joygarden's Schnellman Bellman!
Uppfödare: Katarina Johansson
Klass: Agility
3:e placering på SM i agility i medium, Falkenbergs BK, 20130616.

Karin Johansson & Tysk Schäfer-hanen Max-On!
Klass: Rallylydnad
1:a i fortsättningsklass, 99 p (av 100 möjliga), Billinge BK, 20130616.

Ursula Brehmer & Lasse Österlund & Isländsk fårhund-hanen Tellusdream Askur!
Uppfödare: Ursula Brehmer
Klass: Champion
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, CK & BIM, Avesta, 20130615.

Lasse Österlund & Isländsk fårhund-tiken Tellusdream Grembla!
Uppfödare: Ursula Brehmer
Klass: Champion
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, CK & BIR, Avesta, 20130615.

Marie Sandelin & Dansk svensk gårdshund-tiken Caramazza Eir Aziza!
Uppfödare: Carola & K-E Carlsson
Klass: Junior
1:a i kvalitet, oplacerad i konkurrens, HP, & Ck, Vänersborg, 20130608 (Internationell).

Marie Sandelin & Dansk svensk gårdshund-hanen Adidac Casey Coyle!
Uppfödare: Karin Hansson
Klass: Junior
1:a i kvalitet, 2:a i konkurrens, HP & CK, Vänersborg, 20130608 (Internationell).

Marie Sandelin & Dansk svensk gårdshund-tiken Caramazza Eir Aziza!
Uppfödare: Carola & K-E Carlsson
Klass: Junior
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, HP, CK, & Cert, Hässleholm, 20130518.

Marie Sandelin & Dansk svensk gårdshund-hanen Adidac Casey Coyle!
Uppfödare: Karin Hansson
Klass: Junior
1:a i kvalitet, 2:a i konkurrens, HP, CK & Cert, Hässleholm, 20130518.

Håkan Olhage & Pomeranian-tiken Black Orange's Blows You Away!
Uppfödare: Håkan Olhage
Klass: Junior
1:a i kvalitet, 2:a i konkurrens, Ck, Cert & BT-2, Lidköping 20130511. dv

Ursula Brehmer & Isländsk fårhund-hanen Tellusdream Frosti!
Uppfödare: Ursula Brehmer
Klass: Champion
4:a i konkurrens, CK, Norrköping, 20130601.

Ursula Brehmer & Lasse Österlund & Isländsk fårhund-hanen Tellusdream Askur!
Uppfödare: Ursula Brehmer
Klass: Champion
2:a i konkurrens, CK, Norrköping, 20130601.

Ursula Brehmer & Lasse Österlund & Isländsk fårhund-tiken Tellusdream Grembla!
Uppfödare: Ursula Brehmer
Klass: Öppen
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, BIM, Cert & Ck, Norrköping, 20130601. Championat!

Lena Friberg & Bo Ek & Strävhårig normaltax-hanen Eiarö Rekyl!
Uppfödare: Annika Rönnings
Klass: Unghund
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, CK, BIR & BIS, Smålands Taxklubb Hultsfred, 20130526.

Irena Fransson & hanen DK JV-12 SE JV-12 Beardcaper's Pot Of Gold!
Uppfödare: Irena Fransson
Klass: Unghund
International Grand Prix Dog Show Budapest 15 May 2013 Cert Central European Cup 2013 for British and Australian Sheepdogs 18 May 2013 Cert WDS- Budapest 19 May 2013 Cert Hungarian Champion och Hungarian Utställning Champion

Ursula Brehmer & Isländsk fårhund-hanen Tellusdream Frosti!
Uppfödare: Ursula Brehmer
Klass: Champion
1:a i kvalitet, 4:a i konkurrens, CK, Lidköping, 20130511.

Ursula Brehmer & Lasse Österlund & Isländsk fårhund-hanen Tellusdream Askur!
Uppfödare: Ursula Brehmer
Klass: Champion
1:a i konkurrens, CK & BIM, Lidköping, 20130511.

Karin Johansson & Border collie-hanen Spike!
Klass: Rallylydnad
Mästarklass på 94 p (av 100 möjliga), Borås BK, 20130505.

Lena Jörgensen & Polski Owczarek Nizinny-hanen Sjöhemmets Kingston Follow Me!
Uppfödare: Annette Eskilsson
Klass: Champion
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, Cacib & BIR, Roskilde DKK, 20130505 (Internationell). Crufts-kvalificerad.

Lena Jörgensen & Polski Owczarek Nizinny-hanen Sjöhemmets Kingston Follow Me!
Uppfödare: Annette Eskilsson
Klass: Champion
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, Cacib & BIR, Roskilde DKK, 20130504 (Internationell).

Lena Friberg & Bo Ek & Strävhårig normaltax-hanen Eiarö Rekyl!
Uppfödare: Annika Rönnings
Klass: Öppen
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, HP, BIR, BIG & BIS, Södra Älvsborgs Kennelklubb, 20130504 (Inofficiell).

Nina Göransson & Basset hound-hanen Swede sun's Crewman!
Uppfödare: Swede Sun's kennel
Klass: Valp 4-6
1:a i kvalitet, HP, BIR & BIS-2, Södra Älvsborgs Kennelklubb, 20130504.

Marie Sandelin & Dansk svensk gårdshund-hanen Adidac CASEY Coyle!
Uppfödare: Karin & Bengt Hansson
Klass: Junior
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, CK, Varberg SGVK, 20130407. Oplacerad BH med Reserv-Cert.

Marie Sandelin & Dansk svensk gårdshund-tiken Caramazza Eir Aziza!
Uppfödare: Carola & K-E Carlsson
Klass: Valp 6-9
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, HP, BIR & BIS-2, Varberg SGVK, 20130407.

Marie Sandelin & Dansk svensk gårdshund-hanen Adidac CASEY Coyle!
Uppfödare: Karin & Bengt Hansson
Klass: Junior
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, CK, Malmö Sydskånska KK, 20130323 (Internationell).

Marie Sandelin & Dansk svensk gårdshund-tiken Caramazza Eir Aziza!
Uppfödare: Carola & K-E Carlsson
Klass: Valp 6-9
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, HP & BIR, Malmö Sydskånska KK, 20130323.

Marie Sandelin & Dansk svensk gårdshund-tiken Caramazza Eir Aziza!
Uppfödare: Carola & K-E Carlsson
Klass: Valp 6-9
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, HP & BIM, Hässleholm Q-poolen Valp, 20130303.

Marie Sandelin & Dansk svensk gårdshund-hanen Adidac CASEY Coyle!
Uppfödare: Karin & Bengt Hansson
Klass: Junior
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, HP & BIR, Hässleholm Q-poolen Valp, 20130303.

Marie Sandelin & Dansk svensk gårdshund-tiken Caramazza Eir Aziza!
Uppfödare: Carola & K-E Carlsson
Klass: Valp 6-9
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, BIR, HP & BIS-2, Motala SGVK, 20130224.

Marie Sandelin & Dansk svensk gårdshund-tiken Riddarens Sötaste Martha!
Uppfödare: Riddarens Kennel Marie & Sten Landberg
Klass: Öppen
1:a i kvalitet, 2:a i konkurrens, Cert & Ck, Motala SGVK, 20130224.

Marie Sandelin & Dansk svensk gårdshund-hanen Adidac CASEY Coyle!
Uppfödare: Karin & Bengt Hansson
Klass: Junior
1:a i kvalitet, 2:a i konkurrens, Motala SGVK, 20130224.

Karin Johansson & Tysk Schäfer-hanen Max-On!
Klass: Rallylydnad
Fortsättningsklass, 98 p (av 100 möjliga), Marks BK, 20130324.

Ursula Brehmer & Isländsk fårhund-hanen Tellusdream Frosti!
Uppfödare: Ursula Brehmer
Klass: Öppen
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, CK & Cert, Strängnäs, 20130309 (Internationell). Svensk utställningschampion!

Ursula Brehmer & Lasse Österlund & Isländsk fårhund-hanen Tellusdream Askur!
Uppfödare: Ursula Brehmer
Klass: Champion
1:a i konkurrens, CK, Cacib & BIR, Strängnäs, 20130309 (Internationell).

Mari Hultberg Nylander & Jack russell Terrier-hanen Nord JW-11 Mon Chateau A`Carl!
Uppfödare: Mari Hultberg Nylander
Klass: Öppen
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, HP, CK, Cert & BIR, Sv Terrierklubben Östra, 20130303. Svensk utställningschampion!

Ursula Brehmer & Lasse Österlund & Isländsk fårhund-tiken Tellusdream Grembla!
Uppfödare: Ursula Brehmer
Klass: Unghund
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, BIM, Cert & Cacib, Bö, Norge, 20130224 (Internationell).

Ursula Brehmer & Lasse Österlund & Isländsk fårhund-hanen Tellusdream Askur!
Uppfödare: Ursula Brehmer
Klass: Champion
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, BIR, Cert & Cacib, Bö, Norge, 20130224 (Internationell). Norsk champion!

Håkan Olhage & Pomeranian-tiken Black Orange's Blows You Away!
Uppfödare: Håkan Olhage
Klass: Valp 6-9
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, HP, BIR & BIS-4, MyDOG 2013010. Bis-4 av 64 deltagande BIR valpar

Camilla Haglund & Saluki-hanen Narjana`s SE, N LC Ch, Vdh, NL, DK Ch Sharwassim Ajib ibn Shaitaan!
Uppfödare: Camilla Haglund
Klass: Lurecoursing
"Jibbe" blev Sveriges bästa Salukihane på LURECOURSING 2012. Dessutom Svensk & Norsk LC Champion. Sist men inte minst en fin 9 plats på årets Saluki- lista för 2012.

Catherine T. Kjellbergh & Engelsk Toy Terrier-tiken Narjana`s Baronesse Branwen!
Uppfödare: Tarjei Bratt Hveding, Norge
Klass: Champion
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, BIR, CK & Cacib, Göteborg, 20130106 (Internationell).

Catherine T. Kjellbergh & Engelsk Toy Terrier-tiken Narjana`s Baronesse Branwen!
Uppfödare: Tarjei Bratt Hveding, Norge
Klass: Öppen
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, BIM, CK, Cert & Cacib, Göteborg, 20130105 (Internationell). Svensk och dansk utställningschampion!

Lina Agnes Kjellbergh & Engelsk Toy Terrier-hanen Narjana`s Asterix` Idefix!
Uppfödare: Tarjei Bratt Hveding, Norge
Klass: Champion
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, BIM, CK & Cacib, Göteborg, 20130106 (Internationell). Internationell Champion och Crufts-kvalificerad 2014!

Ursula Brehmer & Isländsk fårhund-hanen Tellusdream Frosti!
Uppfödare: Ursula Brehmer
Klass: Öppen
1:a i kvalitet, 3:a i konkurrens, CK & Cert, Göteborg, 20130106 (Internationell).

Ursula Brehmer & Lasse Österlund & Isländsk fårhund-tiken Tellusdream Grembla!
Uppfödare: Ursula Brehmer
Klass: Unghund
1:a i kvalitet, 2:a i konkurrens, CK & Cert, Göteborg, 20130106 (Internationell).

Ursula Brehmer & Lasse Österlund & Isländsk fårhund-tiken Tellusdream Grembla!
Uppfödare: Ursula Brehmer
Klass: Unghund
1:a i kvalitet, 3:a i konkurrens, CK & Cert, Växjö, 20121103.

Ursula Brehmer & Lasse Österlund & Isländsk fårhund-hanen Tellusdream Askur!
Uppfödare: Ursula Brehmer
Klass: Champion
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, BIR, HP, CK & Cacib, Helsingfors, 20121209 (Internationell). Finsk Winner!

Ursula Brehmer & Lasse Österlund & Isländsk fårhund-hanen Tellusdream Askur!
Uppfödare: Ursula Brehmer
Klass: Champion
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, BIM, HP, CK, Cert & Cacib, Helsingfors, 20121208 (Internationell). Helsinki Winner!

Ulla Struxsjö & Strävhårig Dvärgtax-tiken SEVCH SEUvCH Ellensborg's Björk!
Uppfödare: Ann Lindhe' Nossebro
Klass: Champion
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, BIM & Cacib, MyDOG, 20130106. CRUFTS KVALIFICERAD 2014!

Karin Johansson & Border collie-hanen Spike!
Klass: Rallylydnad
1:a i mästarklass på 100 p (av 100 möjliga), Ale BK, 20121209.

Kenneth Pedersen & Tysk jaktterrier-hanen Falco of Trottatorparen!
Uppfödare: Rolf Nilsson
Klass: Unghund
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, BIR & BIG-3, Labradorklubben Småland, 20121125 (inofficiell).

Ursula Brehmer & Lasse Österlund & Isländsk fårhund-hanen Tellusdream Askur!
Uppfödare: Ursula Brehmer
Klass: Champion
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, BIR, CK & Cacib, Tartu Estland, 20121104 (Internationell). Internationell champion!

Ursula Brehmer & Lasse Österlund & Isländsk fårhund-hanen Tellusdream Askur!
Uppfödare: Ursula Brehmer
Klass: Champion
1:a i kvalitet, 1:a i konkurrens, BIR, CK, Cert & Cacib, Tartu Estland, 20121103 (Internationell). Estnisk champion!